V tomto článku by som sa chcel povenovať otázke "Aký je rozdiel medzi jQuery a JavaScriptom?", ktorá môže trápiť hlavne nováčikov vo webovom vývoji. Ľudia, ktorí nedávno začali s rozhodnutím, že sa stanú webovými vývojármi majú kopec otázok a dnes skúsime zodpovedať práve túto, prečo jQuery, keď existuje JavaScript alebo aký je vlastne rozdiel medzi jQuery a JavaScriptom, ktorý je lepší jQuery alebo Javascript, je jQuery len nejakou alternatívou k JavaScriptu, alebo dokáže jQuery kompletne nahradiť JavaScript ? To môžu byť otázky ktoré vás môžu trápiť, keď s týmto začínate.
Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo vlastne je Javascript, a čo je jQuery.
Čo je Javascript ?
JavaScript tiež známy ako JS, je dynamický programovací jazyk. Je to tzv. interpretovaný jazyk. Ak máte pocit, že JavaScript ma niečo podobné s programovacím jazykom Java, tak ste na omyle, podoba je len v názve. Ako je možné odpozorovať z názvu, Javascript je skriptovací jazyk.
Najčastejšie sa používa pre zlepšenie pocitu z UI ( ako pohybovanie objektov, interaktívne prvky a pod. ) alebo na validáciu formulárov na strane klienta, je mnoho spôsobov, ako sa dá Javascript využiť.
Pre prácu s JavaScriptom nepotrebujete nič len webový prehliadač, nepotrebujete inštalovať žiadne dodatočné rozšírenia. To preto, lebo už od zrodu JavaScriptu to bol jazyk určený pre webové stránky. Všetky dnešné „moderné“ prehliadače ho podporujú.
Čo sa myslí tým že Javascript je dynamický programovací jazyk?
Väčšina programovacích jazykov má dynamické správanie. Ale v tomto prípade, Javascript je skoro všetko dynamické.
Všetky premenné sú dynamického typu a existencie. Premenu môžete deklarovať nasledovne:
var msg = „Ahoj Svet!“
Môžete vytvárať nové funkcie a prepisovať existujúce funkcie priamo za behu.
Nový kód sa pridá do prehliadača pomocou viacerých súborov, ďalšie súbory môže pridávať kedykoľvek.
Čo je jQuery?
Webstránka jQuery definuje jQuery (jQ) ako „jQuery je rýchla a konzistentná JavaScript knižnica ktorá zjednodušuje prechádzanie dokumentov HTML, kontrolu eventov, animovanie a Ajaxove interakcie pre rapídny webový vývoj.
jQuery nie je programovací jazyk namiesto toho, to je cross-platform JavaScriptová knižnica. Existuje mnoho ďalších JavaScriptových knižníc ako napr. MooTools, Knockout alebo tiež Angular, React, VueJS a zatiaľ najpopulárnejší jQuery, aj keď dlhodobo sa ho už snažia nahradiť modernejšie knižnice.
jQuery je rýchla knižnica JavaScriptu, ktorá obsahuje kopec vylepšení pre jednoduchší zápis JavaScriptu. Bola vytvorená, aby pomohla kóderom s tvorbou UI a aby riešila veľa kompatibilných vecí s prehliadačmi.
jQuery nie je nič iné ako JavaScript. Všetok kód, ktorý sa napíše pomocou jQuery sa skonvertuje do JavaScriptu. Rozdiel je v tom, že jeden riadok jQuery kódu môže znamenať viacero riadkov čistého JavaScriptu, čo znamená, že kóderi môžu písať menej a vykoná sa rovnaká vec.
Pre začatie používania jQuery vám stačí vložiť ho do vášho html súboru, napríklad takto:
<script src="https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js"></script >
Tento príklad ukazuje ako sa importuje jQuery pomocou CDN. jQuery je vlastne iba jeden JavaScriptový súbor.
Samozrejme môžete jQuery vložiť do html súboru priamo z vášho lokálneho priečinka.
Tak teda aký je rozdiel medzi jQuery a Javascriptom?

Teraz, keď už vieme, čo jednotlivé pojmy znamenajú je čas zodpovedať otázky zo začiatku článku. Väčšina týchto otázok vzniká práve kvôli zle pochopeným názvom jQuery a JavaScript.
Keďže jQuery nie je nič iné ako knižnica využívajúca JavaScript, nemôže nahradiť samotný JavaScript. Všetok jQuery kód je JavaScript, ale jQuery neobsahuje celý programovací jazyk JavaSciript, práve preto by bez neho nemohol existovať alebo ho nemohol nahradiť.
Takže je dôležité pochopiť, že to nie sú dve rôzne programovacie jazyky, práve naopak je to jeden a to JavaScript. jQuery je vlastne len optimalizovaný zoznám skriptov, ktoré majú menej riadkov a používajú sa jednoduchšie.
Riadky kódu
Veľa akcií, ako napríklad Animácie, Pozdržanie, Fade-in môžete spraviť pomocou jQuery a to použitím len par riadkov kódu, na rozdiel od JavaScriptu, kde by to bolo podstatne viac.
Môžeme si ukázať menší príklad,
Povedzme, že chceme vybrať všetky html elementy ktoré majú klasu extended-li,
Ak by sme použili čistý JavaScript, kód by vyzeral následovne:
document.getElementsByClassName(„extended-li“)
Alebo
document.querySelectorAll(„extended-li“)
Ale ak by sme použili jQuery tak to isté môžeme zapísať takto:
$(„.extended-li“)
Výhody jQuery
- Môžete písať rovnaké JS akcie s jQuery a bude to vyžadovať menej riadkov kódu
- Kompatibilita s prehliadačmi – môžete písať jednotný kód a bude automaticky upravený podľa potrieb rôznych prehliadačov
- Dovolí vám to písať JavaScript rýchlejšie a ľahšie
- Narazíte na menej chýb s prehliadačmi
Zhrnutie
jQuery je len knižnica, ktorá funguje ako nadstavba JavaScriptu a umožní vám rýchlejší vývoj. jQuery sa postará o množstvo bežných chýb s prehliadačmi a tak sa nebudete musieť každú chvíľu stresovať prečo vám to nefunguje.
Používanie JavaScriptu alebo jQuery vážne záleží na tom, čo idete tvoriť a na ďalších faktoroch. Prevažne veľa projektov si postačí s využitím, ktoré poskytuje jQuery. No stále je nutné ovládať samotný JavaScript, lebo nie všetko dokážete len za pomoci jQuery, sú projekty a potreby kedy budete potrebovať čistý JavaScript.
Musím ale zdôrazniť jednu vec a to, že čistý JavaScript je najlepší nástroj na client-side vývoj, je množstvo dôvodov, prečo použiť len JavaScript. Ale knižnice ako jQuery vám dokážu pomôcť prejsť na market rýchlejšie a lacnejšie. Keď už máte produkt hotový a všetko ide ako má, je dobré pomaly funkcie z jQuery prepísať do čistého JavaScriptu a tým projekt odbremeniť od zbytočný Kb, ktoré knižnica vyžaduje.